Gostovanja stranih i domaćih predavača

•  dr. sc. Maja Miše (znanstvena suradnica pri McDonald Institute of Archaeological Research, University of Cambridge), 7. lipnja. 2022. god. održala je predavanje Arheometrija: metodološki pristup studijama provenijencije, tehnologije i kretanja keramike i Arheometrija: znanstvene analize i interpretacija antičkih obrta
  • Ladislav Lazić (Metalurški fakultet u Sisku Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilište Sjever),  12. travnja 2021. god. održao je predavanje „Antičko rudarstvo i metalurgija željeza na Trgovskoj gori i sjeverozapadnoj Bosni, s naglaskom na proizvodnju željeza“
  • izv. prof. dr. sc. Jasna Vuković (Odeljenje za arheologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu) održala je 2020. god. predavanje Pseudoarheologija. Izmišljanje tradicije i izmišljanje baštine
  • dr.sc. Filomena Sirovica (Arheološki muzej u Zagrebu) održala je 2019. i 2020. god. predavanje Vrijednost arheološkog zapisa i pitanje mjerljivosti
  • dr.sc. Andreja Kudelić (Institut za arheologiju) održala je 2018. i 2020. god. predavanje Eskperimentalna arheologija I njezina primjena
  • prof. dr. sc. Antonio Jakimovski, Institut za istorija na umetnosta i arheologija, Filozofski Fakultet Skopje, 11.12.2019. god. održao je gostujuće predavanje “Teatar u Skupima – kompletna arheološka priča”
  • prof. dr. sc. Marjan Jovanov, Institut za istorija na umetnosta i arheologija, Filozofski Fakultet Skopje, 10.12.2019. god. održao je gostujuće predavanje “Makedonija i Pajonija u antici”
  • doc. dr. sc. Nikola Minov, Institut za Istorija, Filozofski fakultet Skopje, 10.12.2019. god. održao je gostujuće predavanje “Makedonija – povijest zabranjenog imena”
  • Jasmina Davidović, muzejska savjetnica iz Muzeja Srema, 13.11.2019. god. održala je predavanje pod nazivom “Keramika iz Srijema”
  • izv. prof. dr. sc. Jasna Vuković (Odeljenje za arheologiju, Filozofski fakultet Univerziteta u Beogradu) održala je 2018. god. predavanje Fragmenti keramike kao izvor informacija – tragovi izrade, upotrebe i sekundarne upotrebe
  • Darja Grosman (Oddeldek za arheologijo, Filozofska fakulteta Univerza v Ljubljani) održala je 2018. god. predavanje pod naslovom Tražeći obalu. O integraciji aerofotointerpretacije i podvodnih istraživanja
  • Igor Bahor (Lončarski centar Bahor – Zavod za razvoj in promocijo lončarstva, Velenje, Slovenija) održao je 2018. god. predavanje Rekonstrukcija i tehnika izrade posuda
  • dr. sc. Zrinka Buljević, Arheološki muzej Split, 28.11.2018. god. održala je predavanje “Staklo puhano u kalup na primjeru Salone i Tulurija”
  • dr. sc. Sanja Ivčević, Arheološki muzej Split, 28. 11. 2018., god. održala je predavanje “Rimske fibule u doba principata – tipologija i kronologija na primjeru Tilurija i Salone”
  • Allard Mees, Geoffrey Dannell, Brenda Dickinson i Tino Leleković 14. i 15.11.2018. god. održali su dvodnevnu radionicu “Terra sigillata workshop” koju su organizirali Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti te Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.
  • U ljeto 2017. god. proveden je projekt vađenja posmrtnih ostataka posade američkog vojnog zrakoplova koji se 1944. godine srušio kod otoka Visa. Iako se radi o događaju suvremene povijesti u ovim istraživanjima primijenjene su metode podvodne arheologije (a olupine zrakoplova i brodova našega podmorja kod nas se i tretiraju kao kulturna dobra za koja skrbi arheološka struka). Operacija ronjenja i obrade nalaza vršila se s vojnoga broda Hrvatske ratne mornarice pod zapovjedništvom kapetana bojnog broda Nevena Katića.
    Tim povodom, 8. 3. 2018. godine na Filozofskom fakultetu kapetan Katić održao je predavanje Hrvatska ratna mornarica u službi arheologije. Kraće uvodno izlaganje održali su i dr. sc. Helena Tomas, izv. prof. te kolege arheolozi Jurica Bezak i Igor Miholjek.